W jaki sposób prezentowałaby się nasza pensja gdyby nie przeróżne składki?

Posted on 01/02/2022 7:32am

Kiedy zerkamy na swoją pensję na papierku, to jesteśmy w lekkim szoku i zastanawiamy się jak dochodzi do tego, że netto otrzymujemy o wiele mniej. Bo płaca brutto jest często nawet o pięćdziesiąt procent wyższa aniżeli to, co później dostajemy na nasze konto. Dlatego warto uzyskać informacje, na co wydawane są nasze pieniądze. Nie są to jakieś wymysły pracodawcy, a prawo, które jest obowiązujące w naszym kraju. Otóż płaca brutto to pieniążki, które moglibyśmy otrzymać, gdyby nie pobierano naszych pieniędzy na ubezpieczenia zdrowotne i świadczenia związane z emeryturą i oczywiście przed odliczeniem podatków.

zgłoszenia do ZUS
Author: Joel Bombardier
Source: http://www.flickr.com
Spora grupa ludzi twierdzi, że gdyby otrzymywała tyle pieniędzy, co na papierze, to same mogłyby się ubezpieczyć w kwestiach zdrowotnych i dałyby radę zapewnić dla siebie dobrą przyszłość - MEDIA IT sp. z .o.o.

Podobnie ciekawy tekst przeczytasz po przejściu na stronę (efematic.pl/) - zobaczysz, że jest niezwykle wciągający, więc przeczytaj go.

Cóż na razie jednak funkcjonuje w naszym kraju odliczenia składek zus, przez, co w większości przypadków kwota brutto bardzo różni się od kwoty netto. Zróżnicowane składki płacą osoby, które posiadają własną firmę, a inne te z osób, które są zatrudnione w jednym z zakładów pracy. Wysokość składek została zróżnicowana nawet, kiedy chodzi o same przedsiębiorstwa. Składki do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Każdy z nas słyszał o ZUS-e, ostatnio nawet coraz częściej słychać o tej instytucji. Nie zawsze jednak są to pozytywy. Jednak ciągle w naszym państwie nie ma innej instytucji zajmującej się kwestiami świadczeń dla pracowników, więc trzeba korzystać z jej usług. Zakład Ubezpieczeń Społecznych to instytucja, gdzie dociera bardzo dużo środków pieniężnych, są to wspominane składki. A owe składki zus do odliczenia są prosto z naszych wypłat. Z tego powodu nie powinno zaskakiwać nas, że istnieje spora różnica między wynagrodzeniem brutto a wynagrodzeniem netto - odliczenia składek zus.prawo
Author: Karolina van Schrojenstein Lantman - Orlinska
Source: http://www.flickr.com
Chociaż w sumie ta różnica często jest faktycznie bardzo duża. Ale składki związane z ubezpieczeniem zdrowotnym oraz składki na świadczenia emerytalne muszą być odprowadzone, takie jest nasze prawo. Dlatego nie musimy się przejmować, bo gdy zachorujemy, to zyskamy państwową opiekę zdrowotną, a gdy nie będziemy już chodzić do pracy w pewnym wieku będziemy otrzymywać comiesięczną emeryturę.

Tags: pieniądze, prawo, netto