Spółkę jesteśmy w stanie wycenić na kilka sposobów. Poznaj najbardziej powszechne i sprawdzone działania

Posted on 17/09/2021 3:26pm

Masz spółkę i zastanawiasz jak ją można wycenić? Tak naprawdę są trzy sposoby, aby tego dokonać, poznaj je i wybierz, który sposób będzie dla ciebie w najwyższym stopniu właściwy. Wycena wartości spółki to 3 różnorodne podejścia. Zacznijmy od metody dochodowej.


rozmowa biznesowa
Author: Sebastiaan ter Burg
Source: http://www.flickr.com
Przy zastosowaniu takiego podejścia rynkowa wartość kapitałów własnych jest określana na podstawie wartości obecnej przyszłych przepływów finansowych, jakie generowane są przez spółkę przy ustaleniu, że nieustannie prowadzone będą działalności operacyjne. Podstawą przeprowadzenia tej wyceny jest próg (zobacz prog podatkowy) na okres trzy do pięciu lat.

Kolejna to metoda porównawcza. W takiej sytuacji wartość rynkowa własnych kapitałów Spółki ustalana jest na bazie przyrównania wycenianego podmiotu z innymi podmiotami rynku publicznego o tym samym profilu. Wycenę dokonuje się na podstawie wskaźników różnego rodzaju jak P/E co oznacza wartość/zysk netto, P/BV - tzn. cena do wartości księgowej oraz P/S tzn. cena do przychodów netto ze sprzedaży. Wskaźniki te oddają w sposób skumulowany jednocześnie: poprzednie zyski netto, wzrost sprzedaży, zyskowność, stabilność przeszłych zysków, zdolność finansową firmy, jakość kadry zarządzającej czy kondycję i perspektywy konkretnej gałęzi przemysłu, w jakiej działa firma, jej pozycje konkurencyjną itp.. Wskaźniki rynkowe to jedne z najczęściej stosowanych narzędzi inwestycyjnych przez inwestorów finansowych. Ostatnim sposobem jest tak zwana metoda bilansowa, co oznacza wycenę aktywów netto. Oznacza to, że wartość definiuje się na podstawie majątku, lecz zmniejszonego o sumę zobowiązań, które ciążą na przedsiębiorstwie.

biznes i Internet
Author: Steve wilson
Source: http://www.flickr.com
Ta wartość może stać się uaktualniona o aktualna wartość rynkową składników aktywów i pasywów, które potrzebują korekty. Korektę powinniśmy zrobić sugerując się właściwymi dokumentami z szacunków wartości konkretnych składników aktywów oraz pasywów przedłożonych przez Spółkę. Jak więc widać, to którą metodę wybierzemy zależy od wielu czynników. Z pewnością przed podjęciem tego rodzaju decyzji warto dokładnie wszystko sprawdzić, aby osiągnąć jak najbardziej realną i bardzo korzystną wycenę spółki.

Kliknij na ten odnośnik, aby przeczytać pokrewne teksty. Przykładowo zobacz serwis (http://adwokatjurendt.pl/prawo-medyczne/), który prezentuje zajmującą Cię problematykę, a niewątpliwie się nie rozczarujesz.

W przeciwnym razie możemy być nieusatysfakcjonowani, a szukanie przyczyny po fakcie może na nic się zdać. Pamiętajmy więc, żeby z rozwagą podejść do tego zagadnienia. Źródło: rzeczoznawcy majątkowi KGDM.

Tags: przedsiębiorstwo, cena